لکه های فرش

لکه رنگ روی فرش:

لکه زدایی رنگ روی فرش و موکت بسیار مشکل است برای پاک کردن آنها باید پنبه را با تربانتین خیس کرده و بر روی لکه ها بمالید و بعد آن را با پنبه دیگری پاک کنید تا اینکه لکه از بین برود.

پاک کردن چسب مایع از روی فرش یا موکت:

برای از بین بردن لکه چسب، پارچه ای را درون سرکه فرو برده و روی لکه بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند، چسب سفتی خود را از دست داده و نرم خواهد شدکه و به راحتی جدا خواهد شد.

از بین بردن لکه اتو بر روی فرش :

برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش و موکت می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با آب سرد خیس کنید و بشویید.

از بین بردن لکه چایی بر روی فرش:

به محض ریخته شدن چای بر روی فرش، آن را با آب سرد و مواد شوینده بشویید.

در غیر این صورت مقداری نمک بر روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک آن را به خود جذب کند و بعد آن را به روش معمول با آب گرم و مواد شوینده بشویید.

راهکار دیگر این است که سطح لکه را با اسپری مخصوص مو بپوشانید، سپس یک قطعه صابون بر روی سطح لکه بمالید و بعد آن را در آب سرد خیس کنید و بشویید.

 

لکه های رنگ

لکه آبرنگ :

زدودن لکه آبرنگ ساده است برای این منظور ابتدا با آب سرد بشویید سپس با آب نیمگرم و پودر رختشویی آنها را تمیز بشویید و آب بکشید و اگر هنوز لکه پا برجا بود پنبه را به گلیسیرین آغشته کنید و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده کنیم.

لکه های رنگ پلاستیکی :

ابتدا اضافی رنگ را بتراشید سپس نفت خام بمالید و با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

لکه های رنگ روغنی:

اگر لکه قدیمی است پاک کردن آن تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده و یا فقط چند روز پیش اتفاق افتاده است باید از روی هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ی تیز چاقو بگیرید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید.

 

لکه های روی مبل

لکه نوشابه بر روی مبل :

برای از بین بردن این لکه می توانید کمی نمک بر روی آن بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.

اثر سوختگی بر روی مبل :

برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار یک حبه قند را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید .

در صورتی که لکه روی پارچه ای از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.

چنانچه این لکه بر روی پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمائید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

لکه جوهر بر روی مبل :

اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا لکه را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه تمیز کنید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.

لکه خون بر روی مبل :

بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که خمیر غلیظی از نشاسته و آب تهیه کنید و لکه را با آن بپوشانید و بعد از خشک شدن خمیر ، آنها را از روی لکه بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

لکه میوه بر روی مبل :

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب سرد و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه ۲۰% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده ولکه را با آن پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید ۹۰% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

لکه چربی بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکلتمیز کنید ، اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه از بین برود.

 

لکه های شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی

برای این منظور ابتدا باقی مانده ماده ایجاد کننده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید و سپس دو تکه دستمال توالت یا کاغذ قهوه ای را در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود و لکه از بین می رود.

ولی در مورد موکت و فرش پس از برداشتن پارافین سفت شده از روی سطح، تنها یک کاغذ بر روی سطح لکه قرار دهید و اتو بکشید.

نحوه پاک کردن لکه رژ لب

شما می توانید با مالیدن کمی خمیر دندان بر روی این لکه و سپس شست و شو، آن را به طور کامل از بین ببرید.

البته پاشیدن اسپری مو نیز برای از بین بردن چنین لکه هایی (پیش از شست وشو) بسیار مفید می باشد.

روش دیگر برای از بین بردن این نوع لکه استفاده از الکل است.

 

پاک کردن لکه آدامس

در مرحله اول می توانید یک تکه یخ روی لکه بگذارید و بعد آدامس سفت شده را بکنید.

اگر پارچه شما قابل شستشوست , کمی سفیده تخم مرغ روی آدامس بمالید تا نرم شود و تا جایی که ممکن است آدامس را از روی پارچه بردارید و سپس بشویید.

اما اگر پارچه شما قابل شستشو نمی باشد با یک تکه اسفنج ابتدا تراکلرید کربن و سپس آب و صابون بمالید , این عمل را تکرار کنید تا پاک شود .

 

لکه های روی کاشی

برای پاک کردن لکه های معمولی روی کاشی ها، آنها را با محلول زیر بشویید:

آمونیاک: نصف فنجان

سرکه سفید: نصف فنجان

جوش شیرین: یک چهارم فنجان

آب گرم: حدود چهار لیتر

در صورتی که کاشی ها خیلی کثیف شده اند مقداری جوش شیرین را با وایتکس مخلوط کرده و خمیری را که به دست می آید با استفاده از یک برس یا اسکاچ روی کاشی ها بمالید و پس از چند دقیقه آبکش کنید.

Pin It